Cinsel istismara uğrayan çocuğa aileler nasıl yaklaşmalı?

23 gösterim
26 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
Cinsel istismara uğrayan bir çocuğun ailesi ona anlayışla yaklaşmalı, ona kendisini suçlu hissettirmemeli. Fiziksel ve ruhsal gelişiminin sağlıklı devam etmesi için uzman yardımı alması sağlanmalı. Eğer aile, olup bitenden dolayı çocuğa inanmaz ve onu ayıplar bir tavır takınırsa, çocuğun kendisine olan bütün saygısı zedelenir, kendini değersiz hisseder ve muhtemelen içe kapanır. Bu duyguların sonuçları yetişkinlik yıllarına kadar uzanabilen, kendini diğer insanlardan ayırma, onlarla içten ilişkiler kuramama, topluma ters düşen davranışlar, madde bağımlılığı veya suça yönelme şeklinde ortaya çıkabilir. Çocuk, güvendiği birilerinden yardım almak için kendini açmayı başarabilirse, olayı kontrol edebilme ve üstesinden gelme duygusu yaşanır. Ancak yetişkinler tarafından inanılmazsa öfke, endişe, korku, korkulu rüyalar ve psikosomatik v.b. belirtilerin yaşanma olasılığı artar.

Çaresizlik duygusu çocuğun mücadele etme yeteneğini kaybetmesine, bir anlamda boyun eğmesine neden olur. Yaşanılan bu duygusal karmaşa ve çelişkiler öğrenme güçlüklerine, okula devam etmemeye, okuldan kaçmaya ya da okuldan ayrılmaya, suç işlemeye, intihar girişimlerine neden olabilir. Kişi, kendisine yöneltilen zorbalığı bir başkasına yönelterek çaresizlik ve güçsüzlük duygularının üstesinden gelmeye çabalayabilir ya da saldırganlığını kendi bedenine yöneltip intihara teşebbüs edebilir.

Saldırgan; çocuğu ayıplayarak, utandırarak, suçluluk hissi uyandırarak ya da aşağılayarak olanları gizlemeyi sağlamaya çalışabilir. Toplumun, ebeveynlerin ve ailedeki diğer üyelerin çocuğu ayıplamaları ve suçluluk duymasını sağlaması damgalanma duygusunu güçlendirir. Ebeveynlerin çocuklarını istismardan korumak için; birisi bedenine dokunmaya çalıştığında ya da bir gariplik hissettiğinde bu kişiye hayır demesini ve hemen durumu kendilerine anlatması yönünde uyarması gerekir. Çocuklara, saygının yetişkinlere ve otorite figürlerine kayıtsız şartsız itaat anlamına gelmediğini öğretilmeli. Çocuklara yaşlarına uygun cinsel bilgileri verilmeli, çocuğa her konuda olduğu gibi bu konuda da rahatlıkla konuşup kendini ifade edebileceği, sevgi ve güven ortamı sağlanmalı.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...