Taciz ve tecavüze karşı alınması gereken 10 önlem

212 gösterim
27 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
1. Kadınların içeceklerine ilaç katmamak.
2. Sokakta tek başına yürüyen (saat kaç olursa olsun) bir kadını rahatsız etmemek.
3. Herhangi bir yardıma ihtiyacı olan kadın gördüğümüzde, bize olan minnettarlığını cinsel yollarla ifade etmesini beklememek. Böyle bir beklentimiz varsa ve karşılanmamışsa ona tecavüz etmemek.
4. Asansörde yalnız bir kadın gördüğümüzde sözlü ve fiziksel tacizde bulunmamak.
5. Uyuyan (sarhoşluktan olabilir, yorgunluktan olabilir... ama bunların hiçbirinin konunun devamıyla ilgisi olamaz) bir kadın gördüğümüzde ona tacizde bulunmamak, tecavüz etmemek.
6. Açık kapı veya pencere bırakmış bir kadının evine gizlice girmemek.
7. Kamusal alanlarda tek başına kalmış bir kadına sözlü veya fiziksel tacizde bulunmamak.
8. Eğer içimizdeki tecavüzcüyü durduramıyorsak, yanımızda mutlaka sağduyulu bir arkadaşımızı bulundurmak ve onun bizi engellemesini sağlamak.
9. Sağduyulu bir arkadaşımız yoksa boynumuza bir tecavüz düdüğü asmak ve bir kadına tecavüz etmek istediğimizde bu düdüğü çalarak etrafımızdan yardım isteyip insanların tecavüz etmemizi engellemelerini sağlamak.
10. Açık sözlü olmak. Örneğin bir kadınla randevulaşınca ona bir insan olarak saygı duyduğumuz izlenimini vermeden önce esas niyetimizin ona tecavüz etmek olduğunu açıkça söylemek. Aksi takdirde karşımızdaki kadın ona tecavüz etmek istediğimizi anlayamaz.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

0 cevap 51 gösterim
0 cevap 14 gösterim
0 cevap 119 gösterim
0 cevap 39 gösterim
12 cevap 25 gösterim

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...