Tecavüz vakalarında önemli bir güçlük ispat zorluğudur

73 gösterim
23 Haziran 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı

•  Bu nedenle eşi ya da başka birisi tarafından tecavüze uğrayan bir kadının ya da kız çocuğun kesinlikle yıkanmadan, ilk 48 saat içinde fiziksel rapor için Savcılık ve hastaneye başvurması çok önemli!

•  Tecavüze maruz kalan kadın veya kız çocuk, tecavüzcüye ait herhangi bir izi (tırnak parçası, saç, kan örneği vb.) yok etmeden derhal polise bildirmelidir!

•  Tecavüz sırasında giyilen giysi ve iç çamaşırları yıkanmamalıdır!

Yasalara göre adli mercilerin görevi, kadının beyanını esas alarak, delillerin kaybolmaması için hızlı ve özenli bir soruşturmaya başlamaktır. Ayrıca, her aşamada kadının psikolojik destek görmesi sağlanmalıdır.

Yasada tecavüze uğrayanın bunu ispat etme zorunluluğunun olması hatalıdır ve tersine çevrilmeli, kadının beyanı esas alınmalıdır. Yasanın, tecavüzde bulunanın bunu yapmadığını ispat etmesini gerektirecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Yasanın genel mantığına ters düşse de “tecavüz olayının özelliği, yaşananların ifade edilmesinin ve delil, tanık bulmanın zorluğu” göz önüne alınarak yapılacak bu tür bir düzenleme, atılacak en önemli adımlardan birisi olabilir.

Kadın hareketi cinsel saldırı suçları konusunda uzun bir süredir, yargılamalarda kadının beyanının esas alınarak soruşturmanın ve kovuşturmanın özenli bir şekilde yapılmasını ve bu aşamalarda kadınların tekrar travma ve mağduriyetle karşı karşıya gelmesinin önlenmesini talep ediyor. Savcılar ve adli kurumların bazen kendilerine gelen şikâyetleri ciddiye almadığını, rapor etmediğini ve gerekli soruşturmayı başlatmadığını biliyoruz. Bunun nedeni çoğu kez kadının beyanına inanılmaması ve/veya söz konusu olan evlilik içi tecavüzse, yasalara aykırı olarak savcının ya da hâkimin, kocanın buna hakkı olduğu, aile içinde böyle durumlar olabileceği şeklindeki kişisel düşüncesidir.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

0 cevap 64 gösterim
0 cevap 119 gösterim
0 cevap 21 gösterim
1 cevap 100 gösterim

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...