Bekâret Kontrolü Suçtur

68 gösterim
23 Haziran 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı

Bekâret kontrolü, kadın ve genç kızların cinselliklerini denetlemeye yönelik son derece ağır bir insan hakkı ihlalidir. Bekâret kavramı ve bekâret kontrolü, Türkiye’de kız ve kadınların öldürülmesine, intihar etmesine veya şiddet görmesine neden oluyor. Oysa her kadın cinsel ilişkiye istediği kişiyle ve istediği zaman girme hakkına sahiptir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eski Lise Eğitim Kurumları Disiplin Tüzüğü’ne göre “iffetsizlik” okuldan atılmak için bir nedendi. Okul müdürleri “iffetsizliğin” ispatı için kız öğrencileri bekâret testine gönderilebiliyordu. Kadın hareketinin baskısı sonucu “iffetsizlik” kelimesi disiplin tüzüğünden çıkartıldı ve bu uygulamaya son verildi.

Aynı şekilde Ceza Kanunu’nun 287. maddesi ile kadınları bekâret kontrolüne (genital muayeneye) gönderen veya bu muayeneyi yapan kişiler hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası getirildi.

Genital Muayene

Bize karşı işlenmiş bir cinsel suçun soruşturulması için savcı veya hâkim, genital muayene olmamızı isteyebilir. Ama biz istemiyorsak savcıya muayeneyi reddettiğimize dair bir tutanak tutturabiliriz. Onayımız olmadan savcı bizi muayeneye yollayamaz. Davayı muayeneden edinebileceği deliller olmadan yürütür. Kadının rızası olmadan genital muayene yapan hekim hakkında bağlı olduğu tabip odasına şikâyette bulunulabilir.

Ceza Kanunu, yetkili hâkim ve savcı kararı olmaksızın bir kadını genital muayeneye gönderenleri ve bu muayeneyi yapanları üç aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırır (madde 287).

Rızamız Dışında Genital Muayene Yapılmak İstenirse Ne Yapabiliriz?

•  Sağlık görevlileri, yetkili savcı veya hâkim kararı olmadan genital muayene yapmanın yasak olduğunu bilirler. Bilmiyorlarsa, muayeneyi yapmaya kalkışan kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup ceza davası açacağımızı söyleyebiliriz.

•  Sağlık görevlisinden polisi veya jandarmayı aramasını isteyebiliriz. Emniyet güçlerinden, bizi muayeneye getiren kişilere karşı koruma talep edebiliriz.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

0 cevap 11 gösterim
29 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
7 cevap 45 gösterim
29 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 18 gösterim
18 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 48 gösterim
5 Mayıs 2017 Sokak Tacizi kategorisinde Dilek yazdı
0 cevap 651 gösterim
29 Nisan 2017 Eğlence Yeri kategorisinde Yağmur yazdı

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...