Çocuklara en çok tanıdık ve akraba tacizi

84 gösterim
9 Mart 2017 Aile - Akraba kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
Çocuklara cinsel istismarda bulunanların yüzde 89’unun tanıdık veya akraba olduğu belirlendi...

Bir araştırma, adli makamlar tarafından cinsel istismara maruz kaldığı tespit edilerek psikiyatri kliniklerine gönderilen çocukların, en çok akrabaları ya da tanıdıkları tarafından tacize uğradığını, çoğunlukla tehditle susturulduklarını ortaya koydu.


Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’ne başvuran ve en küçüğü 4 yaşında olan cinsel taciz mağdurlarını inceleyen Yard. Doç. Dr. Seher Akbaş, Yard. Doç. Dr. Ahmet Turla, Yard. Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, Yard. Doç. Dr. Ömer Büke, Dr. Ahmet Senses, Dr. Melih Nuri Karakurt ve Dr. Gökçe Nur Taşdemir, çocuklar üzerindeki ruhsal ve bedensel zararları araştırdı.

4 yıllık araştırma
Araştırma, “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği”ne Aralık 2004-Nisan 2008 tarihleri arasında “cinsel istismara uğradığı” iddiasıyla başvuran 4-18 yaş arası 72 çocuğu kapsadı.

Yüzde 72.2’si kız olan çocukların ailelerinin çoğunlukla ilköğretim mezunu ve düşük ekonomik gelire sahip olduğu görüldü. Kızların yüzde 50’sinin, erkeklerin ise yüzde 25’inin beden muayenesinde bulguya rastlandı.


Tacizcinin nasıl bulunduğuna bakıldığında, çocukların yüzde 41.7’sinin kendisinin söylediği belirlenirken, yüzde 29.2’si başkasının tanık olmasıyla, yüzde 15.3’ü başkasının şüphelenmesiyle, yüzde 13.9’u ise polis tarafından bulunmasıyla ortaya çıktı.


Araştırmada ayrıca çocukların yüzde 40.3’ünün bir kez, yüzde 59.7’sinin ise birden fazla tacize uğradığı görüldü. Çocukların yüzde 9.7’si birden çok kişi tarafından istismara uğrarken, yüzde 97.2’si tehdit edilerek, yüzde 27.8’si armağan verilerek kandırıldı.

Sadece yüzde 11’i yabancı
Mağdurların yüzde 88.9’u akraba veya tanıdık birinin saldırısına uğradı. Tacizcilerin yüzde 66.7’sinin tanıdık, yüzde 22.2’sinin akraba, yüzde 15.3’ünün birlikte yaşanılan akrabalar olduğu belirlendi. Tacizcilerin sadece 11.1’i yabancı çıktı.


Çocukların tümünde psikiyatrik bulgu tespit edildi. Çocukların yüzde 51’inde depresif bozukluk, sadece kız çocuklarda ise yüzde 13 oranında intihar girişimi belirlendi.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

0 cevap 34 gösterim
25 Nisan 2017 Aile - Akraba kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
2 cevap 366 gösterim
9 Mart 2017 Aile - Akraba kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
1 cevap 141 gösterim
1 cevap 39 gösterim

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...