Taciz soruşturmalarında kadının beyanı esas alınmalı

53 okuma
13 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
"Taciz soruşturmalarında kadının beyanı esas alınmalı. İspat yükümlülüğü tacizle suçlanan kişide olmalı."

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kadın Sekreteri Gülçin İsbert ile Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu'ndan avukat Yasemin Öz, cinsel taciz çok yaygın olduğu halde mağdurların yaşadıklarını açıklamakta ve ispatlamakta güçlük çektikleri için sessiz kaldıklarına dikkat çekiyor.

Öz, Yargıtay'ın Ağustos 2004'te, yanında çalışan meslektaşını işyerinde taciz eden avukat hakkında verilen hapis cezası kararını "Görgü şahidine gerek yoktur" diyerek onayladığını.hatırlatıyor.

İsbert ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Milli Eğitim Mevzuatının Disiplin Yönetmeliğinde cinsel tacize dair yaptırımın olması için gerekli adımları bir an önce atması gerektiğini söylüyor.

Gaziantep'te kendisine cinsel tacizde bulunduğu için müdür vekili F.Ç.'den şikâyetçi olan müdür yardımcısı A.U., iddiasını ispatlayamadığı için "maaştan kesinti" ile cezalandırıldı. F.Ç. ise A.U.'ya "dişiliğini kullanıyor" diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle kınama cezası aldı. A.U. bir başka ilçeye atanırken F.Ç. görevini sürdürüyor. İl Milli Eğitim Müdürü Serin, "İki öğretmenimizin aynı okulda görev yapması doğru olmayacağından böyle bir karar aldık" dedi.

3 Cevap

13 Mart 2017 Admin (12,970 puan) cevapladı
İsbert: Tacizciyi koruyan, tacizi teşvik eden bir karar

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiğimiz "İşyerinde Cinsel Taciz Araştırması", tacizin çok yaygın olduğunu ancak mağdurların karşılaştıkları güçlükler nedeniyle sessiz kalmayı tercih ettiğini ortaya koydu. Tacize uğrayan kadın daima zan altında kalır, toplumsal baskıyla karşılaşır.

Bu nedenle işyerinde cinsel taciz olaylarında kadının beyanı esas alınmalı, ispat yükümlülüğü tacizle suçlanan kişide olmalı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Milli Eğitim Mevzuatının Disiplin Yönetmeliğinde Cinsel tacize dair yaptırımın olması için gerekli adımları bir an önce atması gerekir.
13 Mart 2017 Admin (12,970 puan) cevapladı
Mağdurun beyanı mahkumiyet için yeterlidir

Cinsel tacizin ispatı olmaz. Cinsel istismar olaylarında tanık bulunmaz, fail eylemini yapmak için uygun ortamı bekler. Bu nedenle taciz davalarında kadının beyanı esas alınmalıdır. Hayatın olağan akışına aykırı olmayan ve birbirleriyle tutarlı mağdurun beyanı cinsel istismar suçlarında mahkûmiyet için yeterlidir. Uygulama da bu yöndedir.
13 Mart 2017 Admin (12,970 puan) cevapladı
Yargıtay, "Görgü şahidine gerek yoktur" demişti

Yargıtay 5. Dairesi, Ağustos 2004'te verdiği bir kararda, yanında çalışan meslektaşını işyerinde taciz eden avukat hakkında verilen hapis cezasını "Görgü şahidine gerek yoktur" diyerek onaylamıştı.

Sanık avukatın "İftiradır" savunmasını, "Yakınıcının başkasını zarara uğratmak isterken, kendisini zarara uğratması insanın doğasına aykırıdır" diyerek reddeden Yargıtay, suçun yanında çalıştırdığı kişiye yönelik işlenmesini yd cezada alt sınırı aşma nedeni saymıştı.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/124502-cinsel-tacizin-ispati-olmaz-kadinin-beyani-esas-alinmali

İlgili tacizler

0 cevap 12 okuma
26 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 477 okuma
0 cevap 59 okuma
17 Mart 2017 Genel kategorisinde Feminist yazdı
1 cevap 33 okuma
11 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
1 cevap 103 okuma
Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

367 üye

...