Taciz, ergenlik dönemini öne alıyor

9 okuma
2 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
ABD'de yapılan çalışma, çocukluklarında tacize uğrayan kızların ergenliğe erken girdiğini gösterdi.

Kız çocuklarının cinsel tacize maruz kalmasının fiziksel gelişimlerini etkilediği ortaya çıktı.

ABD'deki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden yapılan basın açıklamasına göre, üniversitede görevli Profesör Jennie Noll ve Öğretim Görevlisi Idan Shalev öncülüğünde yürütülen çalışmada, araştırmacılar, çocukken tacize uğrayanların, normal bir çocukluk dönemi geçiren akranlarına göre, ergenliğe 8 ila 12 ay daha erken girdiğini tespit etti.

Çalışma kapsamında, cinsel istismar geçmişi olan 84 kadınla, cinsel istismara maruz kalmayan 89 hemcinsleri ergenlik çağı öncesinden olgunluk dönemlerine kadar izlendi.

Hayatın geneline bakıldığında bir yıllık farkın önemsizmiş gibi görünebileceğini söyleyen Noll, ancak hızla olgunlaşmanın tekrarlayan kanser ile davranışsal ve akıl sağlığı sorunlarıyla ilişkili olduğunu ifade etti.

Noll, çocuklukta cinsel istismar gibi yüksek strese neden olan durumların, stres hormonunu artırabileceğini bunun da standart biyolojik zaman çizelgesinin öncesinde ergenliğe girişi hızlandıracağını dile getirdi.

Fiziksel olgunlaşma, psikososyal gelişimi bu şekilde geçtiğinde ortaya çıkan bu zaman uyumsuzluğuna maladaptasyon denildiğini vurgulayan Noll, cinsel istismar mağduru kadınların, tacize uğramayanlara oranla ergenlik evresinde meme gelişimi açısından 8 ay önde olduklarını belirtti.

Uzun bir süre östrojene maruz kalma nedeniyle zamanından önce olan fiziksel gelişimin meme ile yumurtalık kanseriyle bağlantılı olabileceğini kaydeden Noll, buna ek olarak erken ergenliğin depresyon, madde bağımlılığı ve ergen hamileliklerin muhtemel nedeni olarak görülebileceğini aktardı.

Araştırmanın sonuçları, "Journal of Adolescent Health" dergisinde yayımlandı.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

0 cevap 130 okuma
0 cevap 2,178 okuma
29 Nisan 2017 Genel kategorisinde misafir yazdı
0 cevap 214 okuma
27 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 13 okuma
26 Nisan 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

367 üye

...